Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Misja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Uznając profilaktykę za skuteczne narzędzie oraz biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania klientów, z empatią i zasadą poszanowania godności, świadczymy skuteczną pomoc i udzielamy zindywidualizowanego wsparcia mieszkańcom gminy Jastrzębia dążąc do poprawy jakości ich życia.

Bezpiecznie-zdrowo-serdecznie

Utworzono dnia 13.04.2021

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi z dniem 01.01.2021 r. rozpoczął realizację projektu pn. “Bezpiecznie-zdrowo-serdecznie - usługi opiekuńcze i teleopieka dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu”, a od 01.04.2021 r. rozpoczęła się rekrutacja uczestników projektu.

Działania w projekcie skierowane są głównie do osób niesamodzielnych, tj. potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.

Kto może zgłosić się do projektu?

  • osoba posiadająca orzeczenie zaliczające do lekkiego, umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • osoba posiadająca orzeczenie ZUS o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
  • osoba ukończyła 18 r.ż.

Niepełnosprawność może być związana zarówno z chorobami narządów ruchu jak chorobami wewnętrznymi i zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Osoby wymagające wsparcia w formie usług opiekuńczych mogą zgłosić się osobiście lub telefonicznie, za pośrednictwem członka rodziny lub sołtysa do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi, Jastrzębia 119, tel. 48 384 05 07.

Jakie czynności obejmuje pomoc udzielana przez opiekuna/opiekunkę środowiskową?

Pomoc udzielana przez opiekuna/opiekunkę środowiskową polega w szczególności na:

  • pielęgnacji zalecanej przez lekarza,
  • pomocy w przygotowaniu i podawaniu posiłków,
  • wykonywaniu prac porządkowych w gospodarstwie domowym,
  • pomocy w dokonywaniu zakupów podstawowych artykułów,
  • pomocy w praniu odzieży i bielizny
  • pomocy w uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, towarzyszeniu na spacerach,
  • informowaniu rodziny/właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia lub sytuacjach kryzysowych.

Ile osób może wziąć w projekcie?

Pomoc może otrzymać 24 osoby wymagające wsparcia w wykonywaniu czynności życia codziennego bez względu na rodzaj schorzenia.

Jaki jest wymiar godzinowy udzielanej pomocy?

Opiekun/opiekunka środowiskowa może świadczyć pomoc od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo na rzecz jednego uczestnika projektu, zgodnie z indywidualnymi potrzebami uczestnika i zaleceniami lekarza.

Jaki jest okres trwania usług opiekuńczych w ramach projektu?

Pomoc w formie usług opiekuńczych może być przyznana w formie decyzji na okres od 1.05.2021 r. do 31.08.2022 r. tj. Przez okres 16 miesięcy.

Jaką pomoc może otrzymać uczestnik projektu poza usługami opiekuńczymi?

W ramach projektu oferowana będzie również usługa teleopieki. Każda osoba zostanie wyposażona nieodpłatnie w bransoletkę życia, z przyciskiem SOS, połączoną z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej gdzie ratownicy są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez cały rok, co pozwala na natychmiastową reakcję w przypadku złego samopoczucia pacjenta bądź w sytuacji zagrożenia życia. Wszystkie funkcje bransoletki życia pozwalają na całodobowy monitoring, szybkie reagowanie i niesienie pomocy. Przez 16 miesięcy uczestnik projektu nieodpłatnie otrzyma możliwość zdalnego dostępu do ratownika medycznego i serwisowanie sprzętu.

Działania obejmują również wsparcie dla opiekunów faktycznych, którzy będą mieli zapewnioną pomoc psychologiczną.

Projekt współfinansowany w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 w ramach konkursu zamkniętego nr RPMA.09.02.01-IP.01-14-092/20 dla Osi priorytetowej IX "Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem”, Działania 9.2 „Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej”, Poddziałania 9.2.1 „Zwiększenie dostępności usług społecznych ” RPO WM 2014-2020.