Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Misja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Uznając profilaktykę za skuteczne narzędzie oraz biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania klientów, z empatią i zasadą poszanowania godności, świadczymy skuteczną pomoc i udzielamy zindywidualizowanego wsparcia mieszkańcom gminy Jastrzębia dążąc do poprawy jakości ich życia.

Zakończenie projektu

Utworzono dnia 21.12.2018

Projekt "Za młodzi na sen..." w ramach Programu "Działaj Lokalnie" Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka "Działaj Lokalnie" w Radomiu.

Projekt "Za młodzi na sen..." realizowany przez grupę Aktrywni codziennie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi.

Głównym celem projektu było pobudzenie zainteresowań historią i dziedzictwem kulturowym regionu, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej dotyczącej czynów niepodległościowych, wzbudzenia w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu oraz angażowania lokalnej społeczności do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach podkreślających wartości patriotyczne i wolnościowe.

 

Człowiek starszy we współczesnym świecie uchodzi za osobę schorowaną, zgorzkniałą i niepotrzebną. A przecież, osoby starsze są dynamicznymi, sprawnymi i istotnymi członkami społeczeństwa. Przekazują wiedzę, umiejętności i doświadczenie następnym pokoleniom. Wiele osób dopiero po przejściu na emeryturę ma czas, aby rozwijać swoje pasje, realizować marzenia i chowane do szuflady pomysły.

Pomysł projektu wyszedł od samych seniorów, którzy chcieli spróbować w życiu czegoś nowego. Pragną oderwać się od stereotypu babć lepiących pierogi i dziadków siedzących na ławeczce z fajką.

 

W trakcie projektu zostały zrealizowane działania:

1. Spotkanie promujące projekt.

2."Śladami historii" - wyjazd edukacyjno-kulturalny do Lublina; zwiedzanie nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Majdanku;

3. "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina"- sąsiedzki piknik patriotyczny. Zwiedzanie zapomnianych, niszczejących bunkrów z II wojny światowej;

4. Cykl spotkań "Czwartki z planszówkami"-wspólne popołudnie z grami planszowymi;

5."Rusz głową": warsztaty intelektualne - "Seniorzy też maja swoje nałogi";

6. Warsztaty artystyczne:wykonanie flag i kotylionów;

7. Spotkanie z pracownikiem IPN oddział Radom: pogadanka nt symboli narodowych i wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości;

8. Czytanie epopei narodowej "Pan Tadeusz" dla dzieci w wieku szkolnym;

9. Sesja zdjęciowa i publikacja kalendarza-przepięknej pamiątki wspólnie spędzonego czasu w postaci ściennego kalendarza na 2019 r.

 

Projekt przyczynił się do poprawy aktywności społecznej. Starsi mieszkańcy są gotowi do działania na rzecz swojej miejscowości. Niezwykle dla nas ważne jest utrwalenie naszego projektu w formie kalendarza, który na zakończenie projektu wręczyliśmy seniorom, gdzie zostały uwiecznione działania z uwzględnieniem miejsc pamięci z okresów wojny, które nigdy nie były zbadane przez historyków.

 

Wyjazd do Lublina, gdzie zwiedzaliśmy nazistowski obóz koncentracyjny w Majdanku oraz muzeum był najciekawszą formą spędzania czasu. Zaproponowane formy działań, w tym zajęcia artystyczne przyczyniły się do rozwoju osobistego, co z kolei przekłada się pozytywnie na jakość życia starszego pokolenia. Uszyte flagi narodowe będą przypominać o naszej wolnej Polsce za którą tak dzielnie walczyli i umierali nasi przodkowie. Równocześnie współpraca międzypokoleniowa: czytanie" Pana Tadeusza" czy historyczny piknik pozytywnie wpłynęły na relacje miedzy starszymi i młodszymi.

 

Powstała nić porozumienia na rzecz wspólnego dobra. Osoby starsze poprzez wspólną integrację, spotkania z historią spędzały miło czas wolny, zapominając o dolegliwościach dnia codziennego oraz samotności, czuli się potrzebni i dowartościowani. Projekt wzmocnił współpracę, solidarność lokalnej społeczności, stworzył nowe, atrakcyjne możliwości spędzania wolnego czasu.

Oczekiwania uczestników zostały w pełni zrealizowane.