Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Misja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Uznając profilaktykę za skuteczne narzędzie oraz biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania klientów, z empatią i zasadą poszanowania godności, świadczymy skuteczną pomoc i udzielamy zindywidualizowanego wsparcia mieszkańcom gminy Jastrzębia dążąc do poprawy jakości ich życia.

Wyjazd edukacyjno - kulturalny do Lublina "Śladami historii"

Utworzono dnia 24.09.2018

 

Dnia 22 września 2018 roku grupa seniorów z Gminy Jastrzębia wraz z realizatorami Projektu "Za młodzi na sen..." w ramach Programu "Działaj Lokalnie" Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka "Działaj Lokalnie" w Radomiu wzięli udział w wyjeździe edukacyjno – kulturalnym do Lublina.

Zwiedzaliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie na częściowo zachowanym terenie byłego obozu koncentracyjnego, obiektów historycznych z lat 1941–1944 usytuowanych w dawnej części administracyjnej obozu (3 obiekty: biuro oddziału więźniarskiego, dom kierownika tego oddziału, barak nadzorczyń), na obszarze pól więźniarskich (49 obiektów: baraki, wieże i wartownie, stare krematorium, 2 prace rzeźbiarskie więźniów), w części gospodarczej (17 obiektów: magazyny, warsztaty, barak łaźni i komór gazowych) oraz nowe krematorium.

Ścieżka historyczna pt. „Konzentrationslager Lublin 1941–1944” dokumentuje najważniejsze obiekty i miejsca związane z historią obozu. Rozpoczyna się ona u stóp Pomnika-Bramy, prowadzi wzdłuż granicy obozu więźniarskiego i kończy przy Mauzoleum. Tworzy ją 17 szklanych tablic, zawierają one informacje historyczne oraz zdjęcia archiwalne ukazujące określone miejsca w czasie funkcjonowania obozu lub tuż po jego likwidacji.

Tablice z relacjami świadków ilustrują najważniejsze aspekty funkcjonowania obozu oraz przełomowe wydarzenia z historii Majdanka.

Podczas wyjazdu zwiedziliśmy najatrakcyjniejsze punkty Lublina- okolice ratusza, Bramę Krakowską, pozostałość murów obronnych z XV wieku.

Przechodząc przez bramę, udaliśmy się na magiczne Stare Miasto; w stronę katedry, mijaliśmy średniowieczną wieżę obronną z cegły.

Następnie w kierunku Trybunału Koronnego, podziwialiśmy zabytkowe kamienice - Lubomelskich, Klonowica, Konopniców, Wieniawskich, Plac po Farze, Bramę Grodzką.

Na Starym Mieście czekały na nas restauracje oferujące regionalne potrawy, mieliśmy okazję spróbować zupę cebulową z pomidorami Pelagia i grzankami oraz panierowaną pierś z kurczaka po lubelsku z ziemniakami puree i sałatką z tradycyjnym kompotem owocowym, a po tak obfitym obiedzie skosztowaliśmy deseru lodowego z owocami.


 

Wyjazd edukacyjno - kulturalny do Lublina

Utworzono dnia 24.09.2018, 13:27