Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Misja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Uznając profilaktykę za skuteczne narzędzie oraz biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania klientów, z empatią i zasadą poszanowania godności, świadczymy skuteczną pomoc i udzielamy zindywidualizowanego wsparcia mieszkańcom gminy Jastrzębia dążąc do poprawy jakości ich życia.

Usługi opiekuńcze w gminie Jastrzębia

Utworzono dnia 18.11.2021

 

Usługi opiekuńcze w gminie Jastrzębia realizowane są od maja br. Minęło ponad pół roku od podpisania umów z Uczestnikami projektu pn. „Bezpiecznie – zdrowo – serdecznie- usługi opiekuńcze i teleopieka dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu”. Co się przez ten czas zmieniło i czy się zmieniło? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć odbiorcy usług opiekuńczych podczas wizyty osoby monitorującej projekt. Przede wszystkim, w odpowiedziach na stawiane pytania, przeważały słowa wdzięczności i podziękowania. Uczestnicy projektu, a odbiorcy usług, opowiadali, że ich życie zmieniło się pod wieloma względami. Zajmowane przez nich pomieszczenia zostały uporządkowane, czasem wyremontowane, poprawiła się ich estetyka. Zmianie uległa codzienna dieta i regularność przyjmowanych posiłków, wzrosło poczucie bezpieczeństwa poprzez usystematyzowanie kontaktów ze służbą zdrowia i konsekwentne wprowadzenie zaleceń lekarskich. Kilka osób zmieniło styl życia i więcej interesuje się utrzymywaniem ładu w swoim otoczeniu, niektórzy przypomnieli sobie o swoich pasjach i zapragnęli odnowić relacje z bliskimi członkami rodziny. Prawie każdy wyczekuje na przyjście opiekuna środowiskowego z nowymi planami dotyczącymi porządków, pomysłu na posiłek, zrobienia zakupów czy załatwienia drobnych spraw urzędowych. Każdy mówi o radości z obecności opiekunów, z rozmowy z nimi, z ich serdecznego podejścia. Wielu mówi, że w ich życiu jest mniej samotności, a więcej nadziei. Poprawiło się nie tylko samopoczucie samych odbiorców usług, ale także członków rodzin, którzy są spokojniejsi o swoich bliskich podczas nieobecności i wiedzą, że zostawiają ich w dobrych rękach.

W tym czasie miały miejsce również sytuacje kryzysowe, które dotykały Uczestników projektu, ale zostawiały również swój trwały ślad w sercach opiekunów. Każde pogorszenie się stanu zdrowia i pobyt w szpitalu podopiecznego łączył się z troską i niepokojem opiekuna. Były sytuacje, które od opiekunów wymagały zachowania zimnej krwi i natychmiastowej reakcji, aby zdążyć uratować życie. Zdarzyło się, że musieliśmy ze smutkiem pożegnać na zawsze dwie osoby i to niezwykle poruszyło opiekunów, którzy już zdążyli poznać swoich podopiecznych, nawiązać bliższą relację i związać się z nimi. Były łzy, pozostał smutek.

Głównym zadaniem osoby wykonującej ten zawód jest pomoc podopiecznemu w codziennych czynnościach życiowych. To właśnie opiekunka środowiskowa doradza mu w zakresie planowania i organizowania gospodarstwa domowego, a także – zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba – kontaktuje się z odpowiednimi instytucjami w celu rozwiązania problemów zdrowotnych, materialnych, mieszkaniowych, rodzinnych oraz prawnych. Do zadań osoby wykonującej ten zawód, należy również prowadzenie szczegółowej dokumentacji wszystkich wykonywanych przez siebie czynności. Osoba, która chciałby rozpocząć pracę w tym zawodzie, powinna być przede wszystkim empatyczna, dojrzała emocjonalnie i społecznie, a także wrażliwa na krzywdę innych. Opiekun środowiskowy musi czerpać przyjemność z pomocy innym. Tylko wtedy uda mu się sprawić, że życie podopiecznych, którymi się zajmuje, będzie łatwiejsze i szczęśliwsze.

Podczas tych kilku miesięcy zrealizowano 5124 godziny usług opiekuńczych w rozliczeniu do końca października br., ale także 30 godzin porad psychologicznych dla bezpośrednich opiekunów osób wymagających stałej opieki. Rzeczywista liczba odbiorców usług to 28.

Podsumowując te sześć miesięcy można uznać, że projekt przynosi bezpośrednie korzyści Uczestnikom projektu, ale pośrednio buduje bogate doświadczenie zarówno opiekunom środowiskowym jak pozostałym osobom realizującym projekt, tj. pracownikom socjalnym
i administracyjnym, wpływa na wiedzę i podejście do pomagania, rozwija empatię i wyobraźnię.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WM na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem Działanie 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych.

Usługi opiekuńcze w gminie Jastrzębia

Utworzono dnia 18.11.2021, 10:49