Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Misja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Uznając profilaktykę za skuteczne narzędzie oraz biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania klientów, z empatią i zasadą poszanowania godności, świadczymy skuteczną pomoc i udzielamy zindywidualizowanego wsparcia mieszkańcom gminy Jastrzębia dążąc do poprawy jakości ich życia.

"Rusz głową" – warsztaty intelektualne

Utworzono dnia 04.10.2018

Dnia 04 października 2018 roku grupa seniorów z Gminy Jastrzębia wraz z realizatorami Projektu "Za młodzi na sen..." w ramach Programu "Działaj Lokalnie" Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka "Działaj Lokalnie" w Radomiu wzięli udział w warsztatach pt.: "Seniorzy też mają swoje nałogi".

Na zajęciach prowadzonych przez Panią dr Dorotę Zbroszczyk uczestnicy zostali zapoznanani z bardzo ważnymi tematami dotyczącego współczesnego świata.

Uzależnienie jest chorobą duszy (psychiki) i emocji. Starzenie się jest okresem głębokich przemian, które dotyczą nie tylko sfery fizycznej, ale również psychicznej, emocjonalnej i społecznej. Proces przystosowywania się do przemian i nowych warunków nie przebiega tak szybko, jak szybko ulega zmianie sytuacja zewnętrzna.
 

W okresie starości poważnym przeżyciem dla wielu osób jest przejście na emeryturę i w związku z tym radykalna zmiana trybu życia. Nuda, brak zainteresowań, sposobu na spędzanie wolnego czasu, którego na emeryturze jest dużo, mogą spowodować załamanie psychiczne i sięganie po alkohol. Jednak jeszcze częściej zauważalna jest lekomania u osób starszych, która w efekcie wyniszcza organizm i skraca życie.


Najszybciej i najczęściej uzależniamy się psychicznie. Żyjemy coraz szybciej w atmosferze stresu, cierpimy na bezsenność, uczucie lęku i zniechęcenia lub po prostu zmęczenia fizycznego. To jest często powodem sięgania po lek, który może w jakikolwiek sposób pomóc nam w zwalczaniu codziennych trudów.


Dość powszechne u osób starszych zdaje się być także zjawisko nikotynizmu. Dla niektórych seniorów także i hazard może stać się nałogiem, który prowadzi do poważnych problemów rodzinnych i finansowych.


Uzależnieniem może być też robienie tzw. "okazjonalnych zakupów" i chodzenie po sklepach, gdzie są ogłaszane promocje. Nadmierne zapasy w środki spożywcze mogą stać się zmorą dla seniora i jego najbliższego otoczenia.


Ważne staje się zatem aktywizowanie seniorów i to na wielu płaszczyznach życia. Wtedy bowiem poczucie własnej wartości i przydatności staje się działaniem prewencyjnym w stosunku do omawianych uzależnień.

 

"Rusz głową" – warsztaty intelektualne

Utworzono dnia 21.11.2018, 11:43