Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dożynki w Klubie Seniora w Mąkosach Starych

Utworzono dnia 20.09.2021

Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obyczajów, który wpisany jest w tradycję polskiej wsi. Dożynkowy wieniec i bochen chleba symbolizują wspólnotę oraz solidarność międzyludzką, wyrażają wdzięczność wobec Boga, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi. Tegoroczny trud rolnika obciążony jest nie tylko pracą, ale także trudnymi warunkami pogodowymi. Ulewy i nawałnice sprawiły, że zasiane ziarno z trudem udało się zebrać.

W niedzielę 5 września w Mąkosach Starych odbyły się dożynki lokalnej społeczności, dożynki zorganizowane zostały przez uczestników Klubu Seniora + we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcami wsi Mąkosy Stare.     

Dożynki rozpoczęły się barwnym korowodem z wieńcem dożynkowym, który dotarł do kościoła gdzie odprawiona została uroczysta msza święta, a po mszy ceremonia dzielenia chlebem.      
Po duchowych przeżyciach było również propozycja dla ciała.  Wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez Klub Seniora+ oraz  Koło Gospodyń Wiejskich w Mąkosach Starych. Pięknie przystrojony motywami ludowymi
i plonami ziemi namiot przyciągał uczestników uroczystości dożynkowych wybornymi wypiekami ciast, potrawami oraz słodyczami i napojami dla dzieci.  
Jak przystało na dożynki nikt z uczestników spotkania dożynkowego nie wyszedł do domu głodny.
Działanie zrealizowanie zostało w ramach Modułu II - Zapewnienie funkcjonowania placówki „Senior+”, współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025, Edycja 2021.                                                 

Fotorelacja z dożynek

Utworzono dnia 20.09.2021, 11:39