Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Alzheimer- rozumiem- wspieram"

Utworzono dnia 30.06.2021

Temat chorób otępiennych jest ważnym problemem społecznym. Dziś w naszym kraju ponad 500 tysięcy osób żyje z otępieniem, w tym 300 tysięcy z chorobą Alzheimera, prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60-65 lat; im człowiek starszy, tym większe jest ryzyko pojawienia się objawów otępienia. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80 roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji.
Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia często lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem, pozostają bez diagnozy i leczenia. Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc, bo brak im podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje. Osoby żyjące z chorobą otępienną potrzebują być traktowane jak równoprawni współobywatele, którzy chcą być aktywni, zaangażowani, potrzebni i obdarzeni szacunkiem. Ich zachowania i umiejętności mogą się różnić w zależności od wieku lub stopnia zaawansowania choroby, ale zawsze potrzebują i mają prawo do życia w przyjaznym, życzliwym dla nich środowisku, w którym czują się bezpiecznie i mogą liczyć na pomoc innych. Żeby stworzyć im takie warunki, konieczna jest edukacja społeczna i wielosektorowa współpraca samorządu lokalnego, służby zdrowia, organizacji społecznych, opiekunów zawodowych i rodzinnych.

Kampania "Alzheimer- rozumiem- wspieram" została zainicjowana przez Alzheimer Polska – związek organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem chorych żyjących z demencją i ich opiekunów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy liczą, że kampania informacyjna „Alzheimer – rozumiem – wspieram” wpłynie na wzrost świadomości społecznej o specyfice choroby otępiennej, potrzebach chorych, przyczyni się do jak najwcześniejszego diagnozowania, poprawy dostępu do leczenia i zapewnienia chorym i ich opiekunom odpowiedniego wsparcia.

Chętne osoby 55+ mają mozliwość przeprowadzenie testów sprawności ruchowej i poznawczej na platformie internetowej www.testysenioralne.pl Zespół specjalistów opracował narzędzia dostosowane do wykorzystania w warunkach domowych. Badanie składa się z testu pamięci i testu sprawności ruchowej. Testy są bezpłatne, a do ich wykonania potrzebny jest tablet lub inne urządzenie z ekranem dotykowym oraz zaciszne pomieszczenie z dostępem do internetu. Dodatkowo można skorzystać z rozmowy z psychologiem – to jest usługa odpłatna i wymaga umówienia się. Badanie na platformie internetowej nie postawi diagnozy, ale wskaże, czy dana osoba ma problem sugerujący chorobę otępienną i czy powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza POZ po skierowanie do specjalisty (geriatry, neurologa, psychiatry) w celu przeprowadzenia pogłębionych badań. Wczesna diagnoza umożliwia wydłużenie nawet o kilka lat okresu samodzielnego życia, bez potrzeby korzystania z intensywnej, całodobowej opieki.
Inwestycja w stanowisko do przeprowadzeniu testów będzie korzystna – samorząd zaoszczędzi w przyszłości na wydatkach związanych z zapewnieniem długoletniej opieki instytucjonalnej, a chory i jego najbliższe otoczenie zyskają czas na oswojenie się z chorobą, przygotowanie i zaplanowanie przyszłości.

Kontakt:
Do Alzheimer Polska – info@alzheimer-polska.pl
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich: alzheimer@brpo.gov.pl

ZAŁĄCZNIKI:

Kampania „Alzheimer – rozumiem – wspieram”

Utworzono dnia 30.06.2021, 13:36

Broszura: Potrzeby chorych

Kampania „Alzheimer – rozumiem – wspieram”

Utworzono dnia 30.06.2021, 13:35

Ulotka

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 72

W poprzednim tygodniu: 135

W tym miesiącu: 86

W poprzednim miesiącu: 603

Wszystkich: 18064